Сисвети (Лешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За манастирот, видете Лешански манастир „Сисвети“

Сисвети is located in Македонија
Сисвети
Местоположба на Сисвети во Македонија
Местоположба 41°16′40″N 20°51′38″E / 41.27778° СГШ; 20.86056° ИГД / 41.27778; 20.86056Координати: 41°16′40″N 20°51′38″E / 41.27778° СГШ; 20.86056° ИГД / 41.27778; 20.86056
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сисветиархеолошко наоѓалиште во селото Лешани во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Манастирскиот комплекс Сисвети се наоѓа на околу 500 м југозападно од селото, на зарамнетиот рид што се протега во подножјето на поголемиот планински масив Јанчеица. Старата манастирска црква Сисвети (сите светци) претстваува мал еднокорабен храм со повеќе страна апсида од надворешната страна, однавтре живописот со фрески од XV век (1452 година). Ѕидовите на црквата околу еден метар се наоѓаат копани во земјата. На површината на теренот, западно од градбата во продолжението, се забележува основа од ѕид. Постојат и индикации за гробови на просторот во непосредната околина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 250, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069