Старо Село (Црвена Вода)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°19′14″N 20°46′3″E / 41.32056° СГШ; 20.76750° ИГД / 41.32056; 20.76750Координати: 41°19′14″N 20°46′3″E / 41.32056° СГШ; 20.76750° ИГД / 41.32056; 20.76750
Основни податоци
Место Црвена Вода (Охридско)
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во селото Црвена Вода во областа Дебрца. Претставува средновековна населба со црква и некропола. Се наоѓа на околу 3 км северозападно од селото, по патот за Малесија. Претставува напуштено село во кое се идентификуваат урнатини од две цркви, како и обележја на селските гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 279, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069