Св. Богородица (Ботун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Викиекспедиција Дебарца 10.jpg

Манастирскиот двор каде лежат остатоците на старата црква

Карта

Местоположба 41°17′08″N 20°46′47″E / 41.28556° СГШ; 20.77972° ИГД / 41.28556; 20.77972Координати: 41°17′08″N 20°46′47″E / 41.28556° СГШ; 20.77972° ИГД / 41.28556; 20.77972
Основни податоци
Место Ботун
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Ботун, Општина Дебрца. Претставува црква од средниот век.

Овие остатоци од еднокорабна црквичка е основата врз која е изградена поновата Црква „Св. Богородица“ на Ботунскиот манастир. Местото се наоѓа на една падина во подножјето на планината, оддалечена 2 км западно од селото, десно од реката Сатеска и од патот Кичево - Охрид (автопатот А2). Остатоците се потврдени во 1990 г. при теренските подготовки за нејзиното обновување.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.