Прстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прстен

Прстен — тркалезна лента, обично од метал, што се носи како украсен накит на прстите.

Прстенот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Волшебниот прстен - Естонски народни приказни. Наша книга, Скопје, 1969, стр. 20-27.
  2. Discogs, Partibrejkers ‎– Partibrejkers II (пристапено на 17.9.2021)