Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сошани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Дебарца 185.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°19′19″N 20°52′45″E / 41.32194° N; 20.87917° E / 41.32194; 20.87917Координати: 41°19′19″N 20°52′45″E / 41.32194° N; 20.87917° E / 41.32194; 20.87917
Населено место Сошани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква на селото Сошани, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на околу 800 метри источно од селото, до која води земјен пат. Покрај камбанаријата, во црквата се наоѓаат и други помошни објекти (трпезарија, кујна).

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]