Втора струшка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Втора струшка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохијата ги опфаќа селата Мислешево, Збажди, Буринец, Модрич, Вишни и Мали Влај.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Јован Крстител“ Мислешево Crkva vo Mislesevo -- Struga 1.JPG
Црква „Воведение во храм на Пресвета Богородица“ Мислешево 1992
2007
Црква „Св. Климент Охридски“ Мислешево
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Збажди XIX век Света Богородица, Збажди 2016 04.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Буринец XIX век Селската црква во Буринец (1).jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Модрич 1894 Поглед на црквата „Св. Атанасиј“ во Модрич (5).jpg
Црква „Св. Никола“ Модрич
Црква „Св. Атанасиј“ Модрич Поглед на црквата „Св. Атанасиј“ во Модрич.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Модрич
Црква „Св. Архангел Гаврил“ Модрич Црквата „Св. Арх. Гаврил“ во Модрич.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Вишни XIX век Викиекспедиција во Дримкол 147.jpg
Црква „Св. Никола“ Вишни 1999 Викиекспедиција во Дримкол 157.jpg
Црква „Св. Климент“ Вишни
Црква „Св. Недела“ Вишни Викиекспедиција во Дримкол 143.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Вишни Црквата Свети Спас во Вишни 03.jpg
Црква „Св. Петка“ Вишни 2007
Црква „Св. Никола“ Мали Влај Sv.Nikola-Mali Vlaj, Struga.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Мали Влај
Црква „Св. Петка“ Мали Влај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°11′6″N 20°42′30″E / 41.18500° СГШ; 20.70833° ИГД / 41.18500; 20.70833