Црква „Воведение во храм на Пресвета Богородица“ - Мислешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение во храм на Пресвета Богородица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба
Населено место Мислешево
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1992
Осветување 9 септември 2007
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Воведението во храм на Пресвета Богородица или Света Богородица Пречиста е селска црква во струшкото село Мислешево.[1] Административно е дел од Втората струшка парохија. Таа е изградена во 1992 година. Истата е изградена во поголеми размери и осветена на 9 септември 2007 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Црквата е изградена на земјиштето на селските гробишта во селото и е градена е од камен. Воглавном донациите за изградбата се од дијаспората.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Осветување на нова црква во Мислешево, струшко“ (македонски). МПЦ - ОА. 11.09.2007. конс. 2013-02-03. 

Поврзано[уреди | уреди извор]