Црква „Св. Никола“ - Вишни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Дримкол 157.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба

Координати 41°11′53.6″N 20°35′26.11″E / 41.198222° СГШ; 20.5905861° ИГД / 41.198222; 20.5905861Координати: 41°11′53.6″N 20°35′26.11″E / 41.198222° СГШ; 20.5905861° ИГД / 41.198222; 20.5905861
Место Вишни
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1999
Архитектонски опис

Свети Никола — помала селска црква во дримколското село Вишни.[1]

Црквата се наоѓа на патот од десна страна кој ги поврзува селата Вишни и Горна Белица.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1999 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]