Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Збажди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Света Богородица, Збажди 2016 04.jpg

Поглед на црквата со нејзината камбанарија

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба

Координати 41°20′55.5″N 20°40′13.9″E / 41.348750° СГШ; 20.670528° ИГД / 41.348750; 20.670528Координати: 41°20′55.5″N 20°40′13.9″E / 41.348750° СГШ; 20.670528° ИГД / 41.348750; 20.670528
Место Збажди
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба XIX век
Завршено XIX век
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Збажди.[1]

Во црковниот двор се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се верува дека потекнува од крајот на XIX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Општо народна веселба за Успение на Пресвета Богородица во селото Збажди“. ОхридПрес. 24 август 2016. Посетено на 14 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]