Црква „Св. Јован Крстител“ - Мислешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Crkva vo Mislesevo -- Struga 1.JPG
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба

Координати 41°11′6″N 20°42′30″E / 41.18500° СГШ; 20.70833° ИГД / 41.18500; 20.70833Координати: 41°11′6″N 20°42′30″E / 41.18500° СГШ; 20.70833° ИГД / 41.18500; 20.70833
Место Мислешево
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — главната селска црква во струшкото село Мислешево.[1] Се наоѓа на самиот центар во селото. Административно е дел од Втората струшка парохија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]