Црква „Св. Недела“ - Вишни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција во Дримкол 143.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба

Координати 41°11′32.28″N 20°36′12.88″E / 41.1923000° СГШ; 20.6035778° ИГД / 41.1923000; 20.6035778Координати: 41°11′32.28″N 20°36′12.88″E / 41.1923000° СГШ; 20.6035778° ИГД / 41.1923000; 20.6035778
Место Вишни
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис

Света Недела — помала селска црква во дримколското село Вишни.[1]

Црквата се наоѓа на рид над селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]