Црква „Св. Никола“ - Мали Влај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Sv.Nikola-Mali Vlaj, Struga.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба
Населено место Мали Влај
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“
Христос Седржател од црквата „Св. Никола“

Свети Никола — главната селска црква во струшкото село Мали Влај.[1] На 12 септември 2010 година во црквата било извршено преосветување на светиот Престол.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „ПРЕОСВЕТУВАЊЕ ПРЕСТОЛ ВО ЦРКВАТА СВ НИКОЛА ВО С. МАЛИ ВЛАЈ“. Дебарско-кичевска епархија. 13 септември 2010. Посетено на 2012-09-29.

Поврзано[уреди | уреди извор]