Црква „Св. Атанасиј“ - Вишни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција во Дримкол 147.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба

Координати 41°11′35″N 20°35′51″E / 41.19306° СГШ; 20.59750° ИГД / 41.19306; 20.59750Координати: 41°11′35″N 20°35′51″E / 41.19306° СГШ; 20.59750° ИГД / 41.19306; 20.59750
Место Вишни
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XIX век
Завршено XIX век
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска и гробјанска црква во дримколското село Вишни.[1]

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена на самото сретсело и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена за време на турската власт, во XIX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Мошти[уреди | уреди извор]

Во црквата се наоѓаат моштите на познатата Света Спасица Вишненска, славена од жителите на Вишни.[3] Се верува дека нејзините мошти имаат чудотворна моќ и дека помага на сите.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 176.
  3. Нелоска, Валентина (17 мај 2018). „ВИШНЕНЦИ ЈА ПРОДОЛЖУВААТ ВЕКОВНАТА ТРАДИЦИЈА НА ПРЕНЕСУВАЊЕ НА МОШТИТЕ НА СВ. СПАСИЦА ВИШЕНСКА“. ТВМ Телевизија. Посетено на 7 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]