Црква „Св. Климент Охридски“ - Мислешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Климент Охридски
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба

Место Мислешево
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Архитектонски опис

Свети Климент Охридски — селска црква во струшкото село Мислешево.[1] Црквата е од постаро време. Административно е дел од Втората струшка парохија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]