Прејди на содржината

Аништа (Белица)

Координати: 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аништа

Карта

Местоположба 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Основни податоци
Место Белица
Општина Македонски Брод
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Аништаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Белица. Претставува средновековна некропола[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Варница — некропола од доцноантичкото време;
  • Миткороен — утврдена населба од доцноантичкото време;
  • Ридот — населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола;
  • Кале — градиште од доцноримско време;
  • Столоватец — доцноримско градиште;
  • Глибовец — доцноантички кастел;
  • Влак — некропола од средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069