Влак (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Влак
археолошко наоѓалиште
Влак is located in Археолошки локалитет во Македонија
Влак
Влак
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417Координати: 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Основни податоци
Име Влак
Место Белица, Поречко
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Влак или Кај Манастирот е археолошки локалитет во поречкото село Белица. Локалитетот претставува средновековна некропола[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Варница - некропола од доцноантичкото време;
  • Миткороен - утврдена населба од доцноантичкото време;
  • Ридот - населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола;
  • Кале - градиште од доцноримско време;
  • Столоватец - доцноримско градиште;
  • Глибовец - доцноантички кастел;
  • Аништа - некропола од средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069