Кале (Македонски Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°30′48″N 21°12′55″E / 41.51333° СГШ; 21.21528° ИГД / 41.51333; 21.21528Координати: 41°30′48″N 21°12′55″E / 41.51333° СГШ; 21.21528° ИГД / 41.51333; 21.21528
Основни податоци
Место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во Македонски Брод. Претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа јужно од зградата на Собранието на општината, каде се издига низок рид со мала зарамнета површина која била оградена со бедем. На површината на ридот и во подножјето спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069