Прејди на содржината

Манастириште (Требовље)

Координати: 41°45′30″N 21°7′54″E / 41.75833° СГШ; 21.13167° ИГД / 41.75833; 21.13167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°45′30″N 21°7′54″E / 41.75833° СГШ; 21.13167° ИГД / 41.75833; 21.13167
Основни податоци
Место Требовље
Општина Македонски Брод
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Требовље. Претставува црква од средниот век.Откриен е за време на археолошките испитувања кога се градела акумулацијата Козјак.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]