Падиште (Модриште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падиште
археолошко наоѓалиште
Падиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Падиште
Падиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′24″N 21°14′36″E / 41.64000° СГШ; 21.24333° ИГД / 41.64000; 21.24333Координати: 41°38′24″N 21°14′36″E / 41.64000° СГШ; 21.24333° ИГД / 41.64000; 21.24333
Основни податоци
Име Падиште
Место Модриште
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Падиште е археолошки локалитет во поречкото село Модриште. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа источно од селото, на високо зарамнето плато, кое зафаќа поголема површина, каде се гледаат темели од објекти и многу грамади од кршен камен. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Неколку питоси се чуваат кај сопствениците на нивите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069