Кале (Слатина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°35′9″N 21°10′55″E / 41.58583° СГШ; 21.18194° ИГД / 41.58583; 21.18194Координати: 41°35′9″N 21°10′55″E / 41.58583° СГШ; 21.18194° ИГД / 41.58583; 21.18194
Основни податоци
Име Кале
Место Слатина, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во поречкото село Слатина. Локалитетот претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на десната страна на Слатинска Река, на местото каде таа се влева во Голема Река (Треска), каде се издига висок рид со зарамнет врв кој зафаќа простор од 150 x 80 m, на кој има остатоци од јак одбранбен бедем и две кули. По површината на тврдината се забележуваат темели од објекти и множество фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и градежен материјал. Ѕидовите од бедемот на неколку места се зачувани во височина од 1 m. Два питоса, откопани од градиштето, се чуваат во селското училиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069