Пешна (Девич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пешна
археолошко наоѓалиште
Пешна is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пешна
Пешна
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′52.62″N 21°15′9.60″E / 41.5479500° СГШ; 21.2526667° ИГД / 41.5479500; 21.2526667Координати: 41°32′52.62″N 21°15′9.60″E / 41.5479500° СГШ; 21.2526667° ИГД / 41.5479500; 21.2526667
Основни податоци
Име Пешна
Место Девич
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гробница).svg гробница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пешна е археолошки локалитет во поречкото село Девич. Локалитетот претставува гробница од доцноантичко време. Се наоѓа пред влезот во истоимената пештера, каде е откриена гробница со свод од тули и страничен влез од западната страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Галерија[уреди | уреди извор]