Во Селото (Самоков)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°41′0″N 21°8′39″E / 41.68333° СГШ; 21.14417° ИГД / 41.68333; 21.14417Координати: 41°41′0″N 21°8′39″E / 41.68333° СГШ; 21.14417° ИГД / 41.68333; 21.14417
Основни податоци
Име Во Селото
Место Самоков
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото е археолошки локалитет во поречкото село Самоков. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во северниот дел на селото, по улиците и во дворните места на куќите, каде има множество фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Според кажувањето на жителите, тука биле откриени и гробови во кои се најдени керамички садови, како и римски и рановизантиски монети. Неколку монети се чуваат кај локален жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069