Биба (Брезница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биба is located in Македонија
Биба
Местоположба на Биба во Македонија
Местоположба 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° СГШ; 21.22639° ИГД / 41.73667; 21.22639Координати: 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° СГШ; 21.22639° ИГД / 41.73667; 21.22639
Основни податоци
Место Брезница
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Бибаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Брезница. Претставува некропола од средниот век.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен