Засечишта (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Засечишта
археолошко наоѓалиште
Засечишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Засечишта
Засечишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056Координати: 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056
Основни податоци
Име Засечишта
Место Здуње, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Засечишта е археолошки локалитет во поречкото село Здуње. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 1 km источно од локалитетот Бошевци на надморска висина од 750 метри. Се смета дека тука било средновековното селце Сечен Камен кое припаѓало на Андреашкиот манастир на реката Треска. Тука денес на заравметото плато во истоименото место се распознаваат темели од некогашната населба која егзистирала тука.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069