Ограда (Зркле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограда
археолошко наоѓалиште
Ограда is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограда
Ограда
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°39′30″N 21°9′2″E / 41.65833° СГШ; 21.15056° ИГД / 41.65833; 21.15056Координати: 41°39′30″N 21°9′2″E / 41.65833° СГШ; 21.15056° ИГД / 41.65833; 21.15056
Основни податоци
Име Ограда
Место Зркле
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограда е археолошки локалитет во поречкото село Зркле. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на левиот брег на Мала Река, каде во нивата на локален жител, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во долниот крај на нивата биле откопани два питоса. Исто така, сопстве¬никот пронашол и повеќе монети. Питосите и монетите се чуваат кај сопственикот на нивата[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069