Цуцул (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цуцул
археолошко наоѓалиште
Цуцул is located in Археолошки локалитет во Македонија
Цуцул
Цуцул
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056Координати: 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056
Основни податоци
Име Цуцул
Место Здуње, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цуцул е археолошки локалитет во поречкото село Здуње. Локалитетот претставува населба од римско време и среден век. Се наоѓа на 3,5 km јужно од селото, на левиот брег на реката Треска на просторот околу осамената карпа „каменот Цуцул„ и западно од него до Голема Пеш, каде егзистирала мала римска и рано средновековна населба. Како површински наоди се среќаваат монети од 4 век, фрагменти од римска керамика и урнатини од средновековната населба и населбинска керамика, алатки и орудија за работа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069