Брчка (Тажево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брчка
археолошко наоѓалиште
Брчка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Брчка
Брчка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′18″N 21°14′57″E / 41.72167° СГШ; 21.24917° ИГД / 41.72167; 21.24917Координати: 41°43′18″N 21°14′57″E / 41.72167° СГШ; 21.24917° ИГД / 41.72167; 21.24917
Основни податоци
Име Брчка
Место Тажево
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Брчка е археолошки локалитет во поречкото село Тажево. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на десниот брег на селската рекичка, на пространа тераса која зафаќа простор од 250 x 150 m, каде се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Видливи се и грамади од градежен материјал, а биле најдени и два питоса. На горниот крај на локалитетот се откопани неколку гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069