Чука (Требовље)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°45′30″N 21°7′54″E / 41.75833° N; 21.13167° E / 41.75833; 21.13167Координати: 41°45′30″N 21°7′54″E / 41.75833° N; 21.13167° E / 41.75833; 21.13167
Основни податоци
Место Требовље
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Требовље. Претставува градиште од средниот век.Откриен е за време на археолошките испитувања кога се градела акумулацијата Козјак.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]