Минојца (Црешнево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минојца
археолошко наоѓалиште
Минојца is located in Македонија
Минојца
Местоположба на Минојца во Македонија
Местоположба 41°38′43″N 21°17′3″E / 41.64528° СГШ; 21.28417° ИГД / 41.64528; 21.28417Координати: 41°38′43″N 21°17′3″E / 41.64528° СГШ; 21.28417° ИГД / 41.64528; 21.28417
Основни податоци
Име Минојца
Место Црешнево, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Минојцаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Црешнево. Претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 500 м од маалото Старовци, каде на површина од 3-4 декари, при обработувањето на земјата биле откриени гробови и во нив керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069