Кула (Македонски Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 41°30′29.40″N 21°16′18.48″E / 41.5081667° СГШ; 21.2718000° ИГД / 41.5081667; 21.2718000Координати: 41°30′29.40″N 21°16′18.48″E / 41.5081667° СГШ; 21.2718000° ИГД / 41.5081667; 21.2718000
Основни податоци
Место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период среден век
Портал „Археологија“

Кула или Барбаросархеолошко наоѓалиште во Македонски Брод, односно во атарот на историското село Барбарос. Претставува утвдрена населба и кастел од средниот век. Се наоѓа на брдо од левата страна на патот Македонски Брод-Прилеп, при преминот од Поречието кон Прилепското Поле.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069