Долно Падиште (Косово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Падиште
археолошко наоѓалиште
Долно Падиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долно Падиште
Долно Падиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′42″N 21°8′2″E / 41.72833° СГШ; 21.13389° ИГД / 41.72833; 21.13389Координати: 41°43′42″N 21°8′2″E / 41.72833° СГШ; 21.13389° ИГД / 41.72833; 21.13389
Основни податоци
Име Долно Падиште
Место Косово, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Падиште е археолошки локалитет во поречкото село Косово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 2 km западно од селото, на мала тераса која лежи на левот брег на Мала Река, каде при обрабтувањето на земјата се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069