Камен Дол (Црешнево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камен Дол
археолошко наоѓалиште
Камен Дол is located in Македонија
Камен Дол
Местоположба на Камен Дол во Македонија
Местоположба 41°38′43″N 21°17′3″E / 41.64528° N; 21.28417° E / 41.64528; 21.28417Координати: 41°38′43″N 21°17′3″E / 41.64528° N; 21.28417° E / 41.64528; 21.28417
Основни податоци
Име Камен Дол
Место Црешнево, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Камен Долархеолошко наоѓалиште во поречкото село Црешнево. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на селската црква „Св. Спас“ и во оконите ниви, каде на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и градежен материјал. Некрополата е откриена на западната периферија на селото, а гробовите се градени од камени плочи. Пронајдени се питоси и неколку римски и рановизантиски монети кои се сопственост на жител од селото Белица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069