Црква (Долни Манастирец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква
Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°37′36″N 21°12′38″E / 41.62667° СГШ; 21.21056° ИГД / 41.62667; 21.21056Координати: 41°37′36″N 21°12′38″E / 41.62667° СГШ; 21.21056° ИГД / 41.62667; 21.21056
Основни податоци
Име Црква
Место Долни Манастирец
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква е археолошки локалитет во поречкото село Долни Манастирец. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на училиштето, десно од патот што води кон селото Тополница, каде што се наоѓа црквата Св. Ѓорѓи. На мал простор по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Откриени се темели од стари објекти и неколку питоси. Некрополата е откриена во дворот на училиштето, а гробовите биле градени од големи имбрекси. Според жителите, биле наоѓани и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069