Селиште (Тажево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°43′18″N 21°14′57″E / 41.72167° СГШ; 21.24917° ИГД / 41.72167; 21.24917Координати: 41°43′18″N 21°14′57″E / 41.72167° СГШ; 21.24917° ИГД / 41.72167; 21.24917
Основни податоци
Место Тажево
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Тажево. Претставува населба и црква од средниот век. Откриен е за време на археолошките испитувања кога се градела акумулацијата Козјак.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]