Во Селото (Крапа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′7″N 21°18′35″E / 41.55194° СГШ; 21.30972° ИГД / 41.55194; 21.30972Координати: 41°33′7″N 21°18′35″E / 41.55194° СГШ; 21.30972° ИГД / 41.55194; 21.30972
Основни податоци
Име Во Селото
Место Крапа
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото е археолошки локалитет во поречкото село Крапа. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на горниот крај на селото, во дворовите на локални селани. каде се откриени неколку гробови градени од големи камени плочи. Според кажувањето на селаните, бил откопан еден надгробен споменик од мермер на кој имало претстава на четворица луѓе. Биле најдени и повеќе римски монети кои се чуваат кај сопствениците на куќите, а споменикот лежи на 1 km јужно од селото, во месноста Грамаѓе.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069