Девини Кули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Девини Кули
Muzejot vo Džepcište 011.jpg

Артефакти од локалитетот

Девини Кули се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Девини Кули
Девини Кули
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°32′29.82″ СГШ 21°14′16.26″ ИГД / 
Основни податоци
Име Девини Кули
Место Девич
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Девини Кулиархеолошки локалитет на два километри јужно од поречкото село Девич. Локалитетот се наоѓа на околу седум километри до Македонски Брод, во насоката кон Самоков. Тврдината се наоѓа на рид што се издигнува на височина од околу 75 метри над коритото на реката Треска. На ова место, реката прави голем завој и го оградува градиштето од три страни.
Локалитетот претставува градиште од доцноантичко време и среден век. На зарамнетиот врв се зачувани многу делови од одбранбен ѕид кој околу врвот оградувал простор со димензии од 150 x 80 метри. Во внатрешноста на тврдината има две кули од кои едната има зачувани ѕидови и до височина од пет метри. Бедемот и кулите се градени од кршен камен и варов малтер и се дебели 1,5 метар. Во горниот дел на тврдината има голем резервоар за вода. Во јужното подножје, до левиот брег на Треска е зачувана квадратна градба чии ѕидови се високи до пет метри. По површината на тврдината, како и на сите страни на падините, се среќаваат остатоци од градежен материјал, покривни ќерамиди, фрагменти од керамички садови, питоси.[1] Според легендата, во кулите живееле две од четирите сестри на Крале Марко, Дева и Пешна. Првата живеела во кулата која била најсилно бранета тврдина во целиот регион, додека втората живеела во тврдината на влезот од пештерата Пешна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. Александар Матески, „Девини кули и Пешна“, Економија и бизнис, год. 18, бр. 210/211, декември 2015/јануари 2016, стр. 136-137.