Девини Кули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Девини Кули
археолошко наоѓалиште
Muzejot vo Džepcište 011.jpg

Артефакти од наоѓалиштето

Девини Кули is located in Археолошки локалитет во Македонија
Девини Кули
Девини Кули
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′29.82″N 21°14′16.26″E / 41.5416167° СГШ; 21.2378500° ИГД / 41.5416167; 21.2378500Координати: 41°32′29.82″N 21°14′16.26″E / 41.5416167° СГШ; 21.2378500° ИГД / 41.5416167; 21.2378500
Основни податоци
Име Девини Кули
Место Девич
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Девини Кулиархеолошко наоѓалиште на два километри јужно од поречкото село Девич. Се наоѓа на околу седум километри до Македонски Брод, во насоката кон Самоков. Тврдината се наоѓа на рид што се издигнува на височина од околу 75 метри над коритото на реката Треска. На ова место, реката прави голем завој и го оградува градиштето од три страни.

Местото претставува градиште од доцноантичко време и среден век. На зарамнетиот врв се зачувани многу делови од одбранбен ѕид кој околу врвот оградувал простор со димензии од 150 x 80 метри. Во внатрешноста на тврдината има две кули од кои едната има зачувани ѕидови и до височина од пет метри. Бедемот и кулите се градени од кршен камен и варов малтер и се дебели 1,5 метар. Во горниот дел на тврдината има голем резервоар за вода. Во јужното подножје, до левиот брег на Треска е зачувана квадратна градба чии ѕидови се високи до пет метри. По површината на тврдината, како и на сите страни на падините, се среќаваат остатоци од градежен материјал, покривни ќерамиди, фрагменти од керамички садови, питоси.[1] Според легендата, во кулите живееле две од четирите сестри на Крале Марко, Дева и Пешна. Првата живеела во кулата која била најсилно бранета тврдина во целиот регион, додека втората живеела во тврдината на влезот од пештерата Пешна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. Александар Матески, „Девини кули и Пешна“, Економија и бизнис, год. 18, бр. 210/211, декември 2015/јануари 2016, стр. 136-137.