Исарот (Радовиш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исарот - Кале
археолошко наоѓалиште
Исарот - Кале is located in Македонија
Исарот - Кале
Местоположба на Исарот - Кале во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кале).svg кале


Период среден век
Портал „Археологија“

Исарот - Калеархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува кале од среден век. На 3 км северозападно од Радовиш, на десниот брег на Радовишка Река, високо на ридот има остатоци од средновековна фортификација - кале. Дебелината на ѕидовите изнесува околу 2,5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069