Мало Градиште (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мало Градиште — градиште од доцноантичкото време. На 500 м источно од селото, на зарамнетото плато на врвот на ридот се гледаат остатоци од бедемот на градиштето, а во внатрешноста темели од помали објекти, покривни ќерамиди, керамички садови и питоси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.