Градиште (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806Координати: 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцна антика
среден век
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцна антика и среден век. На 3 км западно од селото и околу 1,5 км јужно од манастирот Ѓуриште се наоѓаат остатоци од населба која доминира над околината. По површината се гледаат темели од ѕидови што го опкружувале градиштето. Мештаните откриле повеќе железни алатки, стакло и керамика. Наодите се чуваат во Народен музеј во Св. Николе.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069