Корито Страна (Мездра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корито Страна


Местоположба 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639Координати: 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639
Основни податоци
Место Мездра
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Корито Странаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Мездра. Наоѓалиштето претставува водовод од доцноантичкото време. На 1,5 км североисточно од селото, со обработувањето на земјата биле откриени водоводни цевки - тубули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 353. ISBN 9989649286.