Градиште (Мечкуевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште (Мечкуевци).jpg

Ридот на кој се наоѓа наоѓалиштето. Поглед од запад.

Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°54′56.75″N 22°03′54.02″E / 41.9157639° СГШ; 22.0650056° ИГД / 41.9157639; 22.0650056Координати: 41°54′56.75″N 22°03′54.02″E / 41.9157639° СГШ; 22.0650056° ИГД / 41.9157639; 22.0650056
Основни податоци
Место Мечкуевци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Мечкуевци. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од железното време, хеленистичкото време и римското време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

На југоисточната страна од селото се издига голема височинка што доминира во тој дел на Овчеполието. На нејзиниот врв има зарамнето плато со димензии 200 × 100 м, на кое се среќаваат грамади од градежен материјал, како и делови од керамички садови питоси. Најдени се и монети, а оттука потекнува еден надгробен споменик што бил однесен во Музејот во Штип во 1950тите. Изработен е од зелен песочник, со димензии од 0,55 × 0,47 × 0,10 м. Во едикулата има семејна претстава на маж, жена меѓу нив дете кое стои на постамент шт личи на ара. Сите се облечени во долги облеки, а жената е обвиена со шал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 355. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]