Сталеви Трници (Ранченци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сталеви Трници
археолошко наоѓалиште
Сталеви Трници is located in Македонија
Сталеви Трници
Местоположба на Сталеви Трници во Македонија
Местоположба 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944Координати: 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944
Основни податоци
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сталеви Трнициархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ранченци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време.

На 3 км југозападно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал (камења, тегули, имбрекси).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069