Мамутница (Горобинци)

Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мамутница


Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мамутница — градиште од доцноантичкото време. На 5 км југозападно од селото, на границата на атарите на селата Трстеник, Иванковци и Џидимирци се забележуваат остатоци од бедем. Местото лежи на стариот пат за Скопје.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069