Св. Спас (Малино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За современата црква, видете Црква „Св. Спас“

Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417Координати: 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417
Основни податоци
Место Малино
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Малино. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Околу селската црква се наоѓаат гробови со камени конструкции во кои мештаните не паметат дека било вршено погребување. Пред влезот на тремот на црквата има фрагмент од стела со старогрчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069