Бели Брег (Стануловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бели Брег is located in Македонија
Бели Брег
Местоположба на Бели Брег во Македонија
Местоположба 41°52′58″N 22°05′32″E / 41.88278° СГШ; 22.09222° ИГД / 41.88278; 22.09222Координати: 41°52′58″N 22°05′32″E / 41.88278° СГШ; 22.09222° ИГД / 41.88278; 22.09222
Основни податоци
Место Стануловци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бели Брег археолошко наоѓалиште во светиниколското село Стануловци. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 2 км југозападно од селото, покрај реката Орлица, во нивата на П. Трајчо се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069