Слатина (цистерна во Стањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатина is located in Македонија
Слатина
Местоположба на Слатина во Македонија
Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
ТипПериод римско време
Портал „Археологија“

Слатина археолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Наоѓалиштето претставува цистерна од римско време. На 3,5 км југоисточно од селото се наоѓа кладенец граден од песочник во пет реда, поврзани со хидрауличен малтер. Во долниот дел има убаво профилиран полукружен отвор за истекување на водата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069