Црвена Стена (Малино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвена Стена


Местоположба 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417Координати: 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417
Основни податоци
Место Малино
Општина Свети Николе
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црвена Стена археолошко наоѓалиште во светиниколското село Малино. Претставува неропола од доцноантичко време. На 500 м југоисточно од селото, во непосредната близина на патот кон Св. Николе, во лозјето на Ѓ. Паунчев се наоѓаат плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069