Црквиште (Арбасанци)

Координати: 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444
Основни податоци
Место Арбасанци
Општина Свети Николе
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштесредновековна црква и некропола. Непосредно до селото од североисточната страна се гледаат остатоци од ѕидови на еднокорабна црква, зачувани во височина до 2 метри, на кои се забележуваат траги од живопис. Околу црквата има гробови од камен плочи.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959