Рид (Крушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рид is located in Македонија
Рид
Местоположба на Рид во Македонија
Местоположба 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361Координати: 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361
Основни податоци
Место Крушица
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Ридархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Крушица.

Наоѓалиштето претставува средновековна црква од старохристијанско време.

На 200 м североисточно од селото има мала височинка на која се пронајдени остатоци од сакрален објект и некропола. На теренот има крст од камен песочник и гробница околу кои се собираат мештаните на празникот Св. Илија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 353, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069