Градиште (Горобинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Име Градиште
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште — средновековно градиште. Во правецот на селото Трстеник во месноста Голем Рид има голе-ма височинка со зарамнето плато на кое се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал[1]..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Шаблон:Архео-Свети Николе